HISTORIE

Wishpull myš

WM zakládají v Plzni roku 1996 bratři Marek Schejbal ( basa, zpěv ) a Ondra Schejbal ( bicí ). K nim se brzy přidává tehdejší Markův pražský kolega Honza Cakl ( kytara, zpěv ). První zkoušení probíhá v Plzni-Doubravce zatím pouze převzatých písní spíše bluesového zaměření. Následuje několik výstupů v ultra-undergroundovém klubu „Pod úrovní“ za nevelkého zájmu posluchačů ( nicméně vzniká pár legend včetně Mariova zpěvu do zdi ). V roce 1998 se Honza Cakl stěhuje z Prahy ještě o kus dál, tudíž nemůže s tehdy ještě Pražákem Markem dojíždět na zkoušky a opouští kapelu. Marek přebírá kytaru a na post basisty přichází Petr „Z“ Zeman. V této době rovněž vznikají první vlastní skladby. Jejich styl s e trochu odklání od původního blues a směřuje k jednoduššímu bigbítu. Roky 98 a 99 přinášejí i několik už zdařilejších koncertů – opět „Pod úrovní“, dále v Koterově, Doudlevcích. To již s kapelou vystupuje na klávesy hrající Míra Pytlík a později rovněž zpěvák a doprovodný kytarista Saša Veličkin, který dočasně řeší problémy se zpěvem. Ti bohužel v kapele dlouho nevydrží. Přesto nastává roku 2000 zásadní zlom v historii kapely. Na inzerát přichází výborný kytarista Jirka Kříž, který ze začátku kapelu nebere příliš vážně, nicméně se zbylými muzikanty občas zkouší a tím je pomalu posouvá dopředu. Protože stále přetrvávají problémy se zpěvem, na zkoušky začíná chodit známý plzeňský démon Daniel „Hajnej“ Marek a přiřazuje se, coby bývalý basista a bubeník nyní jako sólový zpěvák. Kapela lehce obměňuje repertoár a přitvrzuje. Postupně se kytarista Jirka více vklíní do kapely a od poloviny roku 2001 začíná pravidelné koncertování, které v této sestavě čítá do dneška přes šedesát koncertů ( cca dva až tři měsíčně ), což kapelu uvádí v relativně známou na plzeňské klubové scéně. Mezi kluby a sály, kde kapela hrála či hraje, jsou např. Jam, Saloon Roudná i Doubravka, Chameleon, Alfa, Elektra, Runway, Šantán ( vše Plzeň ), v létě menší festivaly, občas i klasické zábavy, v zimě se často hraje na Šumavě. Nutno zmínit, že ne všechny koncerty jsou odehrány v pětičlenné sestavě. Zakládající člen Marek Schejbal kvůli nedostatku času některé vynechává, rovněž Petr Zeman musí být někdy zastoupen Jardou Englmeierem. Samozřejmě postupně vznikají nové skladby ( autorsky se podílejí všichni ), proto se kapela rozhodla vlastním nákladem vydat první CD. To je nahráno v létě roku 2003 pod produkcí Tomáše Fanty a obsahuje devět vlastních skladeb. Křest proběhl na konci října v Céčku na Doubravce. Začátkem roku 2004 dochází ke změně sestavy, odchází Marek Schejbal a Petr Zeman, kterého nahrazuje Honza Štrunc ( ex- Divnej pach, Nausea, Rea silvia, Beltain ). Kapela pokračuje ve čtyřčlenném složení, mění svůj zvuk ke mnohem hutnějšímu a pracuje na nových písních.

Bohužel ani tato sestava nevydrží dlouho, protože Jirka Kříž dostava v létě 2004 nabídku od slavnějšího Kečupu, kterou přijímá. Z počátku to vypadá, že bude stíhat obě kapely, časem bohužel vyjde najevo, že to možné není. Proto se WM rozhodne hledat nového kytaristu, nakonec vybere na inzerát dokonce dva. Novými členy se stávají Petr Švantner (ex-Nucleon) a Marek Rupert. Jirka zůstává jako čestný člen kapely, koncertuje s ní, pokud mu to čas dovolí.

V nové pětičlenné sestavě hraje WM zhruba od podzimu 2004 a samozřejmě opět vznikají nové písně. Na jaře roku 2005 začíná nahrávání druhého CD. Většina materiálu je nová, ale objevují se zde i starší kousky v nových aranžích. Jako host opět vypomáhá Jirka Kříž. CD vychází vlastním nákladem na podzim roku 2005 pod názvem Dwatisícepět a je pokřtěno nejprve v říjnu na Šumavě v penzionu „Na Nové hůrce“ a o měsíc později i v Plzni Božkově „Pod kopcem“. Jako singl je vybrán song Gotika, který se objeví v hitparádě rádia Šumava šumavskápětka, kde obsadí dvakrát třetí místo a je tak po pomalých písních Na zbytkovej a Válka v pořadí třetí písní WM, která se objeví v rádiích. Začátkem roku 2006 je zprovozněna nová zkušebna v Plzni na Slovanech, čímž odpadají problémy s neustálým převážením aparátu na sál do Božkova.

Po úspěšných letech 2006/2007 se kapela od roku 2008 vrací k téměř původní sestavě (Hajnej, Mario Schejbal, Petr Zeman/Jarda Englmajer, Ondra Schejbal), je nadále aktivní i když počet vystoupení výrazně ubude.